Kolik stojí elearning?

E-learning je již dnes poměrně dostupným vzdělávacím řešením, které využívají malé i velké instituce včetně škol všech úrovní. V souvislosti se zavedením e-learningu do vzdělávání se vždy objevuje otázka – kolik vlastně e-learning stojí?

Pamatujme si, e-learning stojí tolik, kolik do něj chceme investovat. Pro předhlednost uvádíme několik e-learningových řešení s orientačními finančními intervaly.1. Levné e-learningové řešení (WBT, CBT)

V podstatě nejjednodušším a nejlevnějším řešením je realizovat víceméně neřízený e-learning, který má podobu jednoduché stánky zaměřené na vzdělávání (tzv. web based training) či cd-romu (tzv. computer based training). Cena vytvoření jednoduché vzdělávací stránky začíná někde kolem 15 000 a roste souběžně s rozsahem vzdělávacího obsahu a požadavky na multimedializaci. Nevýhodou je, že takto realizované e-learningové vzdělávání nesleduje činnost studentů, neumožňuje jednoduše vyhodnocovat proces samostatné edukace, jednoduše nejde o řízený e-learning, ale pouze o distribuci výukového materiály prostřednictvím elektronického média.

2. E-learningové řešení s open source LMS

Další možností je řešení postavené na bázi LMS (learning management system), což je komplexní vzdělávací systém, umožňující kromě distribuce výukové obsahu také sledovat činnost studujících, verifikovat jejich znalosti, motivovat je, umožnit jim komunikaci, tedy řídit funkčně jejich studium. Pokud využijete některého open source systému (např. Moodle), bude pro vaše potřeby zdarma. Objeví se však náklady nutné na zaplacení programátora, který hrubou verzi systému přizpůsobí vašim požadavkům. Jednoduše musíte mít k dispozici člověka, který je schopen systém modifikovat a starat se o něj. Odhadovaný náklad se odvíjí od platu daného zaměstnance a rozsahu vzdělávacího obsahu. Cena je tedy již podstatně vyšší než u varianty WBT/CBT.

3. E-learningové řešení s nákupem/pronájmem LMS

Řada institucí jde cestou, že si nechají LMS připravit přímo výrobcem a pracují pak již s hotovým vzdělávacím prostředím, které je schopen administrovat uživatel s průměrnou znalostí informačních technologií. Nákup LMS se pohybuje v cenových relacích od 60 000 Kč nahoru (pro srovnání LMS Unifor v licenci pro školy stojí cca 25000,- Kč) . Kvalita komerčních LMS je velmi různá, nicméně současný trh uspokojí potřeby každého zájemce. Většinu LMS si můžete v demoverzích vyzkoušet. Další náklady představuje výroba vzdělávacího obsahu s multimedializací, které jsou dané rozsahem učebních textů (opor).

4. E-learningová řešení na klíč

Další možností je řešit e-learning na klíč, objednat si jednoduše komplet balík LMS a vzdělávacího obsahu, který ve spolupráci s vámi vytvoří firma. Firmy si pro tato řešení najímají experty, kteří garantují kvalitu obsahu. Ceny těchto řešení se pohybují od 150 000,- Kč nahoru (pro průměrný kurz 3 moduly 6 disciplín).

5. Jak to tedy udělat?

Jak vidíte, ceny e-learningových řešení jsou velmi různé. Ideální je tedy zvolit si finanční strop a nechat si zpracovat konkrétní firemní nabídku – tj. co všechno v dané ceně můžete mít. Výhodné je také spojit se s firmou a připravit společnými silami grantovou žádost, která může umožnit vzdělávání zadotovat. Možností je v současnosti celé řada – ESF, MŠMT, frameworkových projektů EU apod.

Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.

Blog


Fatal error: Uncaught Error: Object of class WP_Term could not be converted to string in /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/class-wp-query.php:786 Stack trace: #0 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/class-wp-query.php(786): preg_replace('|[^0-9,-]|', '', Object(WP_Term)) #1 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/class-wp-query.php(1783): WP_Query->parse_query() #2 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/class-wp-query.php(3491): WP_Query->get_posts() #3 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/query.php(98): WP_Query->query(Array) #4 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-content/themes/netuniversity/templates/sidebar-blog.php(4): query_posts(Array) #5 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/template.php(772): require('/data/www/20683...') #6 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/template.php(716): load_template('/data/www/20683...', false, Array) #7 /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/general-template.php(204): locate_templat in /data/www/20683/net-university_cz/www/wp-includes/class-wp-query.php on line 786